У 1945 р., після закінчення Львівського медичного інституту, залишився у своїй alma mater асистентом кафедри нормальної фізіології. З 1950 по 1955 рр. – завідував лабораторією фізіології Львівського НДІ.
У 1951 р. захистив кандидатську дисертацію, а у 1956 р. отримав учене звання доцента.
З 1956 по 1958 рр. Є. Я. Думін був першим завідувачем кафедри нормальної фізіології Ворошиловградського медичного інституту.
З 1963 р. працював доцентом кафедри анатомії, фізіології людини та тварин Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, поєднуючи викладацьку діяльність з посадою позаштатного референта у Всесоюзному інституті науково-технічної інформації, де він протягом тридцяти років писав реферати наукових статей польською, англійською, німецькою, французькою та іншими мовами.
У 1964 р. вперше в історії інституту на кафедрі була відкрита аспірантура з фізіології людини і тварин. Керувати аспірантурою був запрошений завідувач кафедри нормальної фізіології Ворошиловградського медичного інституту професор Семен Максиміліанович Діонесов. Першими аспірантами кафедри були І. Б. Вожик і Ю. Т. Черников.
У той же час для забезпечення лекційних курсів з анатомії і гістології з Ворошиловградського медичного інституту були запрошені доценти В. В. Михальський, І. А. Жутаєв і В. П. Сичевий.
У 1965 р. на базі лабораторії нейрогістології була створена лабораторія вікової і еволюційної фізіології, у якій поряд з науковими співробітниками працювали аспіранти і студенти факультету. Дослідження, що проводилися у лабораторії, були присвячені вивченню особливостей впливу на організм больових подразнень у онто- і філогенетичному аспекті.
З вересня 1965 по 1976 р. кафедрою завідував доктор біологічних наук, професор Семен Максиміліанович Діонесов – учень І. П. Павлова і Л. А. Орбелі, видатний фізіолог, завідувач кафедр нормальної фізіології у Фрунзенському, Благовіщенському, Іжевському і Ворошиловградському медичних інститутах, автор численних статей і монографій, присвячених фізіології болі. У своїй монографії «Біль та її вплив на організм людини і тварин» (1963 р.) він систематизував і виклав величезний матеріал, накопичений фізіологами і клініцистами, з питань, пов'язаних із впливом больових подразнень на функцію окремих органів, фізіологічних систем й організм у цілому.
Трудове життя С. М. Діонесова, який народився у 1901 р., розпочалось у 1919 р.
в Харківському літературному комітеті міського відділу народної освіти.
У 1920 – 1921 рр. він обіймає посади інструктора політвідділу мистецтв у м. Вітебськ, заступника завідувача художнього відділу в міському відділі народної освіти і фактично водночас перебуває на службі в Червоній армії як політкерівник у польовому запасному госпіталі.
У 1921 р. С. М. Діонесов приїздить до Петрограду, де вступає до Військово-медичної академії.
У 1924 році він вперше виступає на засіданні Ленінградського товариства фізіологів, у 1925 р., за результатами досліджень секреції підшлункової залози, публікує першу наукову працю, а у 1926 р. виступає з доповіддю на II Всесоюзному з'їзді фізіологів.
Закінчивши восени 1927 р. академію, до 1930 р. служив військовим лікарем.
У 1930 – 1936 рр. Семен Максиміліанович – ад'юнкт Військово-медичної академії,
де у цей час працював І. П. Павлов. Після закінчення аспірантури С. М. Діонесов залишається у Військово-медичної академії викладачем кафедри фізіології.
У 1933 р. за сумісництвом С. М. Діонесов почав працювати науковим співробітником Біостанції ім. І. П. Павлова у Колтуші, пізніше вона була перетворена на Інститут вищої нервової діяльності.
З 1936 по 1941 рр., під керівництвом Л. А. Орбелі, Семен Максиміліанович Діонесов працює у відділу Еволюційної фізіології Всесоюзного інституту експериментальної медицини.
У 1947 р. вчений захищає докторську дисертацію за темою «Вплив больового подразнення та продуктів ендокринних залоз на секреторну діяльність шлунка», а у 1948 р. С. М. Діонесову було присвоєно учене звання професора.
З приходом у 1964 р. на кафедру анатомії, фізіології людини та тварин Луганського національного університету імені Тараса Шевченка проф. С. М. Діонесова у навчальний процес були уведені лекційні демонстрації з фізіології, у яких брали участь студенти
і аспіранти кафедри.
З 1964 по 1984 рр. під керівництвом проф. С. М. Діонесова виконано й успішно захищено 9 кандидатських дисертацій.
У цей період на кафедру прийшли такі співробітники: у 1965 р. на посаду асистента була прийнята Л. Н. Перова, у 1966 р. – доцент Г. І. Ларіонова, у 1967 р. після закінчення аспірантури були залишені асистентами І. Б. Вожик і Ю. Т. Черніков, у 1973 р. – з лабораторії еволюційної і вікової фізіології на посаду асистента переведена Н. С. Лебедєва, у 1975 р. – на посаду професора кафедри за конкурсом прийнята доктор медичних наук Ангеліна Павлівна Гречишкіна, а у 1977 р. – доктор медичних наук Неллі Василівна Луніна.
Для забезпечення науково-дослідної роботи студентів, аспірантів, співробітників кафедри і науково-дослідної лабораторії вікової і еволюційної фізіології, а також для лекційних демонстрацій, була потрібна велика кількість лабораторних тварин, тому віварій, розташований у недостатньо пристосованому приміщенні господарського двору інституту, кафедру не задовольняв. Враховуючи прохання кафедри, значущість досліджень та їх результативність, керівництво інституту звернулося до Міністерства освіти за дозволом на будівництво віварію стандартного зразка. Після отримання дозволу, за типовим проектом, був побудований новий віварій, у якому проводилися наукові дослідження та утримувалися піддослідні тварини – собаки, кролі, щури і жаби.
З 1976 р. кафедрою анатомії і фізіології завідує доктор біологічних наук, професор Юрій Петрович Антипчук.
Юрій Петрович Антипчук народився 20 липня 1928 р. у м. Золотоноша Полтавської (зараз Черкаської) області.
Трудову діяльність розпочав у 1953 р. асистентом кафедри нормативної анатомії Білоцерківського сільськогосподарського інституту.
У 1954 – 1956 рр. працював в Хакасії головним лікарем вівчарського племрадгоспу.
На початку 1956 року Ю. П. Антипчук повертається в Україну і деякий час викладає у сільськогосподарському технікумі в Боярці під Києвом й займає посаду лікаря в Міністерстві м'ясо-молочної промисловості УРСР. Того ж року він стає аспірантом Української сільськогосподарської академії.
Після закінчення аспірантури й захисту кандидатської дисертації Ю. П. Антипчук працює у відділі еволюційної морфології Інституту зоології Академії наук України.
У 1965 р. Ю. П. Антипчук отримує учене звання старшого наукового співробітника
зі спеціальності «Зоологія», а у 1968 р. захищає докторську дисертацію «Функціональна морфологія малого кругу кровообігу деяких наземних хребетних» й стає доктором біологічних наук.
У 1971 р. Юрій Петрович приїздить до Мелітополя й починає викладацьку роботу в місцевому педагогічному інституті, спочатку на посаді завідувача кафедри зоології, а потім – завідувачем новоствореної кафедри анатомії і фізіології людини та тварин.
У квітні 1976 р. Ю. П. Антипчука обрано завідувачем кафедри анатомії, фізіології людини та тварин нашого університету.
Ще до приходу на кафедру проф. Ю. П. Антипчука, у зв'язку з уведенням в експлуатацію нового корпусу інституту, кафедра була переведена у приміщення на 2-му поверсі старого (першого) корпусу.
З приходом нового завідуючого усі лабораторії кафедри зазнали значної перебудови
і реорганізації. Було створено спеціалізовані навчальні кімнати для проведення лабораторних занять з гістології, цитології і генетики та з фізіології людини і тварин; у всіх аудиторіях встановлено обладнання для демонстрації навчальних фільмів; за рахунок поповнення новими експонатами був значно розширений анатомічний музей.
З 1979 р. аспірантуру і науково-дослідну роботу лабораторії вікової і еволюційної фізіології очолила доктор медичних наук, професор Неллі Василівна Луніна. У цей період співробітники кафедри і лабораторії вікової і еволюційної фізіології працюють над спільною темою «Особливості адаптації організму дітей і підлітків до фізичних навантажень».
У аспірантурі кафедри розробляється проблема «Роль лізосомальних ферментів нейтрофільних лейкоцитів у гуморальній регуляції функцій при дії на організм стресу неінфекційної природи».
Під керівництвом проф. Н. В. Луніної, дисертаційні роботи захищають С. Б. Коваль, Є. В. Скрипка, А. П. Полтавський і С. І. Шинкарьов.
У 1977 р. на кафедру прийшли старший викладач В. О. Савро і доц. І. О. Іванюра, колишній аспірант проф. С. М. Діонесова. У цьому ж році, у зв'язку з переходом на іншу роботу, звільнилися проф. А. П. Гречішкина і доц. Ю. Т. Черніков.
В 1983 р. пішов з життя ветеран інституту, інвалід Великої Вітчизняної війни, прекрасний викладач Сімонов М. А.
У цей період викладачами кафедри крім здійснення педагогічної і наукової роботи багато уваги приділялось виховній і громадській діяльності. Доцент Г. І. Ларіонова неодноразово обиралася секретарем партбюро факультету, проф. Ю. П. Антипчук був головою первинної організації товариства «Знання», доц. І. І. Агарков – членом комітету профспілкової організації інституту і керівником філософського семінару, доц. І. О. Іванюра – членом партбюро факультету.
У 1979 р. при кафедрі організована лабораторія електронної мікроскопії, на посаду завідувача лабораторії була запрошена В. А Самчук, яка до цього працювала на кафедрі хімії. Інженером з обслуговування електронного мікроскопа був запрошений Л. М. Саксон, який працював на цій посаді до 1989 р.
У 1980 р. на посаду завідувача лабораторії кафедри замість І. Ф. Антіпиної призначено Т. М. Лещенко.
Тривалий час на кафедрі працювали ст. лаборанти Г. В. Засименко і Т. М. Мерзла, лаборанти Є. В. Трищенко, І. А. Щеглова і Е. В. Котелевська.
У жовтні 1983 р. на посаду старшого викладача прийнята С. М. Поліщук, згодом вона отримала учене звання доцента кафедри.
З 1988 р. на посаду завідувача віварієм призначено Л. Н. Пономарьову, лаборантом віварію – І. А. Лопаткіну. Починаючи з 1995 р., завідувачами віварію були Н. П. Масякіна, А. І. Степанян, О. О. Виноградов, який у 2003 р. переведений на посаду асистента, С. О. Сичова, Д. О. Виноградов, Н. А. Сотнікова та інші.
У травні 1990 р. у пенсійному віці з кафедри пішов проф. Ю. П. Антипчук. Під керівництвом Юрія Петровича кафедра поповнилася електронними стендами, створені спеціалізовані навчальні аудиторії та лабораторія електронної мікроскопії, на повну силу, як експериментально-біологічна й навчальна лабораторія, почав працювати віварій, була налагоджена наукова співпраця з Біосферним заповідником «Асканія-Нова», опубліковані відомі всім студентам факультету підручники «Гістологія з основами ембріології» (1976 р.), «Практикум з гістології з основами ембріології» (1978 р.) і «Гистология с основами эмбриологии» (1983 р.).
Зараз Ю. П. Антипчук продовжує активно займатися науковою і викладацькою діяльністю, з 2001 р. він працює професором Сочинського державного університету туризму і курортної справи. Не забуває Юрій Петрович й про своє улюблене хобі – живопис. Починаючи з 1970 року було організовано і проведено понад 10 персональних виставок. Одна з останніх, присвячених 80-річчю автора, відбулася 25 квітня 2008 р. у Сочинському художньому музеї.
З 1990 р. кафедру очолила доктор медичних наук, професор Неллі Василівна Луніна. |